Zakład Pozaeuropejskich Studiów Politycznych na konferencji „EUROPA XXI wieku”

Posted on Posted in Uncategorized
Członkowie Zakładu Pozaeuropejskich Studiów Politycznych wzięli czynny udział w 18. edycji międzynarodowej konferencji naukowej „Europa XXI wieku” (01.02-02.02) zorganizowanej przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. W tym roku Collegium Polonicum w Słubicach gościło ponad 350 uczestników z państw Europy, Azji i Afryki.

W konferencji wzięli udział także goście z Nigerii przybyli na zaproszenie kierownika zakładu. Profesorowie Sam Amdii oraz Yusufu Zoaka, reprezentujący Uniwersytet w Abudży wygłosili referaty dotyczące współczesnych zmian politycznych i gospodarczych w Afryce Zachodniej.

Prof. UAM dr hab. Radosław Fiedler w wystąpieniu pt. „EU and social unrest in Iran. Case study 2009 and 2017/18” zaprezentował wyniki badań dotyczących wewnętrznych czynników niestabilności w Iranie, porównując protesty społeczne z 2009 i 2018 roku.

Prof. UAM dr hab. Przemysław Osiewicz wygłosił referat zatytułowany „EU-Iran Relations in the Aftermath of the Arab Spring: Political Aspects” w którym dokonał analizy wpływu tak zwanej Arabskiej Wiosny na bilateralne relacje na linii Teheran – Bruksela.

Dr Artur Pohl, w panelu dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego UE, przedstawił aktualną problematykę związaną z prawnym statusem Morza Kaspijskiego. W wystąpieniu zatytułowanym „Status Morza Kaspijskiego w perspektywie bezpieczeństwa energetycznego UE” przedstawił wnioski dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej płynące z regionalnej rywalizacji o odkryte pokłady węglowodorów.

Mgr Jarosław Kardaś wystąpił w panelu „Państwa postradzieckie-UE: społeczno-polityczne mechanizmy współpracy” i zaprezentował zarys zmian w polityce zagranicznej Armenii jako wynik niedawnych wyborów parlamentarnych (2017).

Mgr Piotr Baranowski wystąpił w panelu „Contemporary challenges in EU’s closest neighborhood: North Africa, Middle East and Central Asia”. W swoim referacie zaprezentował zarys koncepcji teoretycznej dotyczącej badania dynamicznych zmian w systemie międzynarodowym.

Serdecznie dziękujemy organizatorom konferencji i czekamy na kolejną edycje w przyszłym roku.